Vámos Zsolt

A madarakat érdemes figyelni

A repülés szabadság. Egyáltalán nem véletlen, hogy minden korban fel szerettünk volna jutni a levegőbe. Ahogy ezt Leonardo da Vinci is mondta, „ha egyszer megízlelted a repülést, utána úgy fogsz járni a földön, hogy szemed az eget fürkészi, mert ott voltál fent és oda vágysz vissza.” A siklóernyő – csakúgy, mint egy repülő – akár a felhők magasságáig is emelkedhet, de tekintve, hogy nem egy motoros szerkezetet a természet erőit kell vele meglovagolnod. Egyrészről a kezedben van az irányítás, hisz te határozod meg, hogy merre akarsz siklani, ugyanakkor – mivel motort nem tudsz használni az emelkedéshez – ahhoz, hogy feljebb juss, a terepviszonyok és időjárási tényezők folyamatos elemzésére van szükség. Mire kell figyelni? Nem csak az időjárás-jelentést fontos meghallgatni, de arra is érdemes figyelni, hogy merre repülnek a madarak, akik egészen pontosan tudják, hogy milyen útvonalat és irányt érdemes választaniuk ahhoz, hogy a levegőben tapasztalható áramlás felfele emelje őket. Minden madár tudja ezt, legyen az gólya, sas vagy daru. Az albatroszok életük első 6 évét szinte folyamatosan a levegőben töltik és nem fáradnak el, akár 10000 mérföldet tudnak repülni szárnycsapás, energiabefektetés nélkül. A siklóernyősök is arra törekszenek, hogy minél kisebb erőfeszítéssel, minél többet maradhassanak a levegőben, akár a madarak. Sajnos nekünk ez még nem megy annyira. Mi a talajon élünk, de megtanultunk repülni. Ha van kedved, nézz bele egyik törökországi siklóernyős utamról, általam készített videóba: https://www.youtube.com/watch?v=j7VxzlqaDP8

Hideg víz + forró levegő = szuper szaunaprogram

Nem olyan régen volt az Aufguss World Masters 2024 magyarországi versenye, amely nemcsak hazánk, de a világ legjobb szaunamestereit is elhozta Magyarországra. A szaunázás iránt vonzalmam még Székesfehérváron kezdődött a 2010-években, amikor az Alba Pláza igazgatójaként ott éltem, és újranyitott frissen és korhűen felújított Árpád-fürdő. Ott kezdtek el kísérletezni a szaunaprogrammal, a „szaunafelöntés” szóval leírt foglalkozással, amely során egy képzett szaunamester bent tartózkodik a vendégekkel a helyiségben, fokozatosan hevíti fel a kabint az illatos, aromás ráöntésekkel a kályhára, miközben élvezheted az illatokhoz illeszkedő zenét. A szaunamester jó hangulatot teremt és különböző tematikájú programokat biztosít, miközben igyekszik maximális ventilációról gondoskodni.

Egy-egy ilyen program sokszor akár egy színházi előadással is felér csak éppen a hangulat sokkal forróbb. Maximum 12-15 percig tart, de nem a meleg elviseléséről szól, hanem a közösségi együttlétről, az élményről, az önfeledt vidámságról és végül, de nem utolsó sorban az egészségről, az egészséges életmódról. Nem véletlen, hogy az első szaunára utaló nyomok i.e 4000-ből, a neolitikus korból származnak, amelyeket Grönland és Új-Fundland régészeti lelőhelyein találtak. Próbáld ki te is!

Megosztás