Budapest, 2024. december 19. – Az ünnepi szezon nyüzsgő időszak nemcsak a bevásárlóközpontok, hanem az irodaházak, logisztikai központok, valamint az ott dolgozók és bérlők, számára is. A megnövekedett forgalom, az évvégi rendezvények vagy éppen a hirtelen megérkező téli időjárás kihívásokat tartogathat mindenkinek. Az üzemeltetésben dolgozók számára az év utolsó heteinek tervezése már hónapokkal korábban elkezdődik, hogy fenn tudják tartani a zökkenőmentes működést az ügyfelek, az alkalmazottak és a vendégek számára. Sorra vesszük a tudatos felkészülés lépéseit az ICON szakembereivel.
A karácsonyi díszítés már augusztusban napirenden
A bevásárlóközpontoknál különösen érzékeny időszak a december. Az erre való felkészülés egyik legfontosabb része a folyamatos, tervezett és ütemezett karbantartások elvégzése. A víz- és csatornarendszer, a szellőztetés, a mozgólépcsők, vagy akár az automata ajtók megfelelő működése mind-mind hozzájárul a vásárlók és bérlők megfelelő élményéhez és a zökkenőmentes kiszolgálásához. A proaktív karbantartás megőrzi a rendszerek megbízhatóságát, és mindenki számára kényelmes környezetet biztosít.
„A decemberi hetek a bérlők és a vásárlók szempontjából is kiemelt időszak a bevásárlóközpontok működésében. A tudatos felkészülés az, ami segít. Nálunk a karácsonyi díszítéssel kapcsolatos minden teendőt augusztusban leszerveztünk minden érintettel.”
– mondta Szabó Gabriella az ICON center menedzsere, aki a MOM Park üzemeltetéséért felelős
Hozzátette:
„A retail-ágazatban nincs leállás. A két ünnep közötti időszak alatt is hatalmas a forgalom, majd januárban a leárazások miatt nincs csökkenés.”
Felkészülés a téli időjárásra
Más a helyzet a logisztika területén. A hó, az ónos eső, a jég és a fagypont megzavarhatja az ellátási lánc szempontjából kulcsfontosságú gyártóüzemek és logisztikai központok működését.
„Hatalmas területeket kezelünk, amelyek jó része ráadásul fedetlen parkoló és közlekedőút, ahol különösen kényes a téli síkosságmentesítés. Mivel a logisztikában sincs hosszú leállás az ünnepek alatt, így itt is kiemelten fontos a megfelelő tervezés: legyen szó munkaerőről, vagy a jégmentesítéshez szükséges alapanyagok beszerzéséről.”
– mondta Csongrádi Emese, az ICON property menedzsere.
Személyzet és működési tervezés
Ha már munkaerő: legyen szó bevásárlóközpontokról, irodákról, vagy gyárakról, az ünnepi időszakban a komoly kihívást jelent a megfelelő számú őrző, karbantartó, kiszolgáló személyzet biztosítása.
„Ezen a területen is az előre gondolkodás a kulcs. A hosszú távú jó kapcsolat a szolgáltatókkal mindig segítség, mivel az ünnepi időszak gyakran extra személyzetet és rugalmasságot igényel. Nem elég megfelelő menetrendet készíteni, amely lefedi a csúcsidőt, és figyelembe veszi az ünnepi szabadságokat, de készenléti tervet is készíteni kell a váratlan munkaerőhiányra vagy vészhelyzetekre.”
– mondta Szabó Gabriella az ICON center menedzsere, aki a MOM Park üzemeltetéséért felelős.
Az energiahatékonyság optimalizálása
A több vásárló, a megnövekedett nyitvatartás, és nem utolsó sorban a hidegebb időjárás növeli az energiafelhasználást.
„Az épületek energiarendszereinek rugalmassága elengedhetetlen a hatékony energiafelhasználás és a környezetvédelem szempontjából. Egy rugalmas rendszer képes alkalmazkodni a változó energiaárakhoz, a megújuló energiaforrások ingadozásaihoz és a különböző energiafogyasztási mintákhoz. Ezáltal csökkenthető az energiafogyasztás, minimalizálható a szén-dioxid-kibocsátás és növelhető az energiabiztonság.”
– mondta Kákosy Zsolt MBA MRICS, az ICON Property Management igazgatója.
Az ünnepek egyedi kihívásokat jelentenek a létesítményvezetők számára, de megfelelő felkészüléssel lehetséges a biztonságos, hatékony és felhasználóbarát üzemeltetés fenntartása.